Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

Sprawy ślubno-weselne - Alkohol z chrzcin...

jpuasz - Czw Lip 06, 2006 11:09 pm
Temat postu: Alkohol z chrzcin...
Jakiś czas temu dowiedziałam się, ze jest (był?? :niepewny: ) taki zwyczaj, że na chrzcinach dziecka zostawia się buteleczkę z alkoholem, aby na weselu młodzi wypili na szczęście... jak się okazało moi rodzice zostawili takie buteleczki - ja i moja siostra mamy :) I w związku z tym mam do Was pytanie... Czy spotkałyście się może kiedyś z czymś trakim?? Kiedy to się pije?? Czy to na początku zamiast szampana, czy póxniej?? Jak tylko coś wiecie, to proszę piszcie... Bo ja nie wiem co o tym myśleć :roll:
Agatka_P - Czw Lip 06, 2006 11:23 pm

Pierwsze słysze o czymś takim :niepewny:
fiona83 - Czw Lip 06, 2006 11:30 pm

Owszem spotkałam się - tyle, że w wydaniu bułgarskim.
Moja kuzynka brała 2 lata temu ślub z Bułgarem.
Na wesele Ojciec Młodego przyniósł butelkę Rakiji, którą sam 'zrobił' zaraz po narodzinach syna. Część trunku została wypita podczas chrzcin(czy czegoś na ten kształt) - reszta została na wesele. Młody miał obowiązek poczęstować każdego z gości tym trunkiem (goście nie mieli wyboru - musieli wypic kilka kropli za szczescie Nowożeńców :D ).
Nie było specjalnego toastu.

jpuasz - Pią Lip 07, 2006 12:59 am

Hmm ale u mnie to jest mała buteleczka czyli jakieś 2 może 3 kieliszki z tego wyjdzie :]
Dotka - Pią Lip 07, 2006 7:18 am

Nie słyszałam o czymś takim :niepewny: ale na naszym weselu organizatorzy przyjęcia wręczyli moim rodzicom i teściom buteleczki z alkoholem (malutkie) do skosztowania gdy dzidziuś się urodzi :rotfl: (na chrzciny)
Lucky - Pią Lip 07, 2006 7:39 am

Ja równiez pierwsze słysze o takim zwyczaju :niepewny:
Moi rodzice napewno nie maja odłożonej żadnej buteleczki :?

Czy to jest wogóle nasz rodzima tradycja :?:

szczako - Pią Lip 07, 2006 7:42 am

troszkę na temat ;)
na Węgrzech jest zwyczaj, że jak się urodzi dziecko, to Tata jedzie po jakimś czasie (min. 4 lata leżakowania) do Tokaja i kupuje tam winko z rocznika najbliższego dacie urodzin potomka. to winko wypija się na 18, bądź właśnie ślubie wyrośniętego już dziecka.

Michał oczywiście jedzie ;)

kryszka - Pią Lip 07, 2006 9:06 am

Ja znam tylko w odwrotną stronę - że z wesela zostawia się jedną butelkę na chrzciny czy pępkowe.

No i niektórzy robią samemu alkohol z rocznika urodzin dziecka i potem leżakuje on do 18 urodzin dziecka (ja taki dostałam - wino roboty babci :) ). Ale z chrzcin - pierwsze słyszę.

jpuasz - Pią Lip 07, 2006 11:29 am

No to ja już nie wiem co robić :? Ale może w swoim czasie się dowiem coś więcej od rodziców :P
MonikaZgierz - Sro Kwi 11, 2007 5:14 pm

Ja również słyszałam, ale w odwrotną stronę, tzn. że butelkę wódki z wesela zostawia się na chrzciny pierwszego dziecka. Po weselu mojego brata moja mama schowała takie dwie butelki i jedną postawiła w dniu urodzin synka mojego brata a drugą podczas chrzczcin.
Agnieszka19 - Sro Kwi 11, 2007 6:55 pm

Ja znam werseje że zostawia się flaszkę wódki z wesela na chrzciny dziecka :smile:
kochecka - Sro Kwi 11, 2007 6:56 pm

hmm ciekawy zwyczaj! :smile:
asia84 - Czw Kwi 12, 2007 3:33 pm

nie słyszałam o takim zwyczaju, a swoją drogą bardzo ciekawy :)
edys_lu - Nie Kwi 15, 2007 3:18 pm

ja rowniez nie slyszalam o takim zwyczaju, ale pewnie zostawie buteleczke ze slubu na chrzciny :)
Mam nadzieje ze dlugo nie bedzie musiala czekac :roll:

asia84 - Pon Kwi 16, 2007 5:03 pm

my też zostawimy :D
jpuasz - Wto Kwi 08, 2008 11:53 am

No i wypilismy tą wódkę z chrzcin :) W momencie gdy zazwyczaj pije się wodę i wódkę my mielismy własnie ten alkohol pozostawiony z moich chrzcin :) A potem szampan ze wszystkimi gośćmi :) I wyszło super :)
kryszka - Pią Cze 13, 2008 6:18 pm

A co z resztą alkoholu z butelki? Kto wypił? :cool:
joannakarolina - Pon Sty 26, 2009 12:19 am

Kryszka tego alkoholu było na dwa kieliszki więc nikt nie musiał opróźniać butelki :) . Aha zapomniałam dodać, że jpuasz to moja siostra i dlatego za nią odpowiadam :razz: . Ja tak samo jak Paulina będę miała na weselu wódkę z chrzcin i wypijemy zaraz po powitaniu, ale o takiej tradycji nie słyszałam, tylko od moich rodziców :) .
Kati - Pon Sty 26, 2009 9:19 am

A u nas SIĘ wypiła ta zostawiona... ktoś pomylił butelki :twisted:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group